- » Alle nummers
- September 2010
- Juni 2010
- Mei 2010
- April 2010
- Maart 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- » Alle nummers
De recentste tien nummers
Dit is een artikel uit Klasse voor Leraren 38. Mogelijk zijn niet alle vermelde cijfergegevens, adressen, telefoonnummers, websites, etc. nog actueel.
De leraar is het pispaaltje
Eigen schuld
De leraar speelt het spelletje eigenaardig genoeg dikwijls mee. Hij heeft dan de neiging tot «maatschappelijk masochisme» en komt niet met de successen maar met de ellende naar buiten. Hoe wil je dat iemand je beroep waardeert als je dat zelf niet doet?
J.L. Vanderhoeven (KUL): «Leraars laten zich door de samenleving de schuld in de schoenen schuiven voor een falend onderwijs, terwijl de maatschappij zelf geen antwoord meer weet op de vraag naar het soort onderwijs dat ze voor zichzelf en haar kinderen wenst. Bovendien zijn er allerlei belangengroepen die aan onvrede hun voortbestaan danken. Het is makkelijker troepen te mobiliseren voor protesten dan hen warm te maken voor een gezamenlijke en constructieve aanpak van een blauwdruk voor samenlevingsopbouw. Dat het onderwijs daaraan meedoet, bevestigt enkel dat elke maatschappij het onderwijs krijgt, dat ze verdient. Onderwijs blijft een spiegel van de samenleving.»
Demotivatie
Ook andere onderzoekers in binnen- en buitenland wijzen erop dat leraars soms een demotivatie-crisis krijgen aangepraat die dan als een zichzelf waarmakende voorspelling gaat werken en hen inderdaad demotiveert.
Het IMTEC-rapport stelt dat «op deze wijze voort over onderwijs praten, niet langer kan». Het negatieve beeld dat wordt opgehangen doet geen recht aan de vele leerkrachten die met veel energie en inzet, dag in dag uit leerlingen les geven en begeleiden. Er zijn zwakke punten, maar ook veel sterke. De zwaktes zijn extra uitdagingen om bij te sturen.
M. Elchardus (in een rapport voor de Koning Boudewijnstichting over onderwijs): «Leraars kunnen beter leren hun terechte onvrede met bestaande toestanden in positieve acties, veranderingsstrategieën en naar de toekomst gerichte plannen om te zetten. Blijven kankeren helpt niet. De kracht van het innoverend vermogen cultiveert bewust positieve waarden, tegen het alles denigrerend cynisme in, en refereert aan opbouwende normen, veeleer dan neerhalend af te breken.»
R. Laumen (algemeen inspecteur-generaal): «Het is niet helemaal verantwoord te beweren dat de status van het beroep van leerkracht gedaald is. Het is wel zo, dat deze status niet meer bepaald wordt volgens dezelfde regels als vroeger. Dat is trouwens ook niet meer mogelijk wegens de veranderingen in de sociale context van de maatschappij. De status van het beroep is impliciet zelfs gestegen. Men vraagt immers tegenwoordig dat de school, de directies en de leerkrachten taken op zich nemen en prestaties leveren die vroeger niet tot hun opdracht behoorden. Men verwacht van de school en de leerkrachten dat de leerlingen een vorming meekrijgen die de meeste levensproblemen helpt oplossen.»
Dat is niet niets. De leraar moet niet met de vinger worden gewezen. Het is een slechte gewoonte geworden laatdunkend over onderwijs en leerkrachten te spreken. Ook dat maakt het beroep onaantrekkelijk. Alleen gemotiveerde leraars zijn in staat een brede en open professionaliteitsopvatting gestalte te geven. ·
In het vizierDe groep IMTEC-reflectie 2020 heeft met de steun van de Vlaamse Minister van Onderwijs de jongste drie jaar een project «lerarenopleiding» uitgewerkt. Dat bestaat uit drie delen. Vandaag ligt het eindrapport voor: De professionalisering van de leraar en zijn opleiding. De eindredactie daarvan was in handen van Adrien Vanderheeren.
Een pact voor uw school
Het IMTEC-rapport omvat bovendien een origineel en gedetailleerd uitgewerkt pact van professionele schoolverbetering en een professionele beroepscode die u voor uw eigen school concreet kunt invullen en met alle betrokkenen kunt bespreken. Een bijzonder handig en efficiënt werkmodel voor elke school.
U kunt het volledige rapport (120 blz.) bestellen bij Adrien Vanderheeren- Rode Poortstraat 7 - 8870 Izegem - +051-30 54 65
Daarvoor kunt u gewoon 300fr. overschrijven op zijn rekening: 000-1007051-94 met vermelding IMTEC 3.
Internationaal
IMTEC is een internationale beweging en staat voor International Movements Towards Educational Change. In Vlaanderen is de voorzitter: prof. dr. Jan De Groof, commissaris van de Vlaamse Executieve bij de UA en het LUC.
De overige leden zijn:
Yvan Bostyn, administrateur-generaal VDAB;
prof. dr. Karel De Clerck, RUG;
prof. dr. Johan Heene, RUG;
René Laumen, algemeen inspecteur-generaal;
Theo Liket, IMTEC-Nederland;
Georges Monard, secretaris-generaal Departement Onderwijs;
Filip Sampers, manager education and training, Ford Genk;
dr. Roger Standaert, directeur Dienst voor Onderwijsontwikkeling (DVO);
Ludo Van de Kerckhof, manager job-filling and ind. relations, Alcatel/Bell;
Adrien Vanderheeren, directeur Instituut de Pélichy, Izegem;
Walter Verbeke, adviseur studiedienst Vlaams Economisch Verbond (VEV);
Wim Vertommen, directeur Algemene Pedagogische Begeleidingsdienst, NSKO. ·
- Klasse voor Leraren 38 (p. 10)
- 01/10/93
- Inhoud
- [PDF] Download pagina
- Download nummer
