Vlaanderen
Klasse.be
Jongen bij gekleurde bollen in Technopolis

Met je Lerarenkaart

Op klasuitstap naar Technopolis

  • 25 augustus 2025
  • 5 minuten lezen

Hoe is het om op Pluto te wonen? En verandert een protje wel eens van richting? Geen hersenkronkel te gek voor de curieuzeneuzen van Vrije Kleuterschool Savio uit Dilbeek tijdens hun klasuitstap naar Technopolis. Klasse-redacteur Vera gaat mee op onderzoek. Want hoe zit dat nu: kan je licht eigenlijk vangen?

“Welkom in Doolhoofd!” Edutainers Egon en Jente ontvangen de 40 kleuters in de nieuwe speel- en ontdekruimte tijdens hun klasuitstap naar Technopolis in Mechelen. In 3 themawerelden – over Pluto, protjes en licht – kunnen ze spelen, experimenteren en op ontdekking gaan. “Zijn jullie nieuwsgierig?” Zeker, maar bovenal ongeduldig.

Kinderen bij een lanceerplatform in Technopolis
Observeren, experimenteren… lanceren!

Dwergplaneet? Kinderplaneet!

Hoe geraak je op Pluto? Vanop het lanceerstation proberen Gabriël en zijn vrienden een schuimraket af te vuren. Gabriël positioneert de raketten, Lewis en Theo pompen zich in het zweet. “Nu!” Matthis drukt de lanceerknoppen in, maar beide ruimtetuigen tuimelen op de grond. “We hebben meer lucht nodig. En mik een beetje hoger!” Houston, we’ve had a problem. Maar in Mechelen lossen deze kleine ruimtevaartingenieurs dat zelf wel op.

De ruimtebasis op Pluto biedt nog lichtjaren aan speelplezier. In het wormgat, met de reuzegrote bouwblokken of in de raket. “Pas op!” Ian suist nog maar eens van de glijbaan. Lang leve de zwaartekracht. Of is die er niet in het ruimteschip? “Jullie hangen omgekeerd!” Op het scherm in het commandocentrum ziet Nicolas zijn klasgenootjes ondersteboven zweven. “Daar word ik altijd misselijk van”, zucht Maaike.

Trek eens aan mijn vinger

Aan de overkant zijn ze net blij met die krampen, want dat betekent: veel protjes! Leanna en Michèle volgen de weg van een bord vol spruitjes, ui en boerenkool doorheen ons spijsverteringsstelsel tijdens hun klasuitstap naar Technopolis. Via een gigantische mond en knalrode tong duiken ze een donkere tunnel in.  “Hier is een ballenbad! En er hangen slierten aan het plafond.” Na wat geklauter over de klimkussens ontsnappen ze achteraan. Mét een windje.

Scheetjesschaamte kennen deze kleuters niet. “Luister naar wat ik op dit protjesorgel kan spelen!”, demonstreert Fran trots. “Ben je klaar?”, klinkt het vlakbij. Elena speelt met haar vriendinnen een levendige toiletscène na. En Noah, die lost zelfs constipatie op.

In metershoge transparante buizen laten de kleuters vederlichte doekjes los, die ze met luchtstromen weer naar buiten blazen. “Al onze doekjes zitten vast!” Ze staren naar een grote prop. Darmobstructie. “We moeten met de buizen schudden”, bedenkt Noah. “Dan komen onze doekjes opnieuw los!” De doktersjas die hij al even draagt, kwam dus met inzichten.

Kinderen kruipen in een grote mond in Technopolis
Gaat ook de liefde voor wetenschap door de maag?

Lichtgeraakt

In het laserdoolhof begrijpen Nel en Maxim intussen dat ze beter niet te wild bewegen. “Als je een laserstraal raakt, gaat de buzzer af”, leggen ze uit. Moussa aarzelt, maar Kayla neemt hem bij de hand. “Het is niet zo moeilijk, blijf gewoon laag bij de grond.” Samen sluipen ze onder de groene lichtbundels door. Moussa grijnst van aan de overkant: “Die hebben mij niet gevangen!”

Lukt het omgekeerde wel? Younes probeert licht te vangen in de koelkast. Lia laat het reflecteren in de spiegels van de periscoop. “Ik kan hiermee om het hoekje kijken”, stelt ze verbaasd vast. Kunnen we even bekomen van al die optische indrukken?

Niet in de snoezelruimte. Daar veranderen de lichtgevende wanden razendsnel van kleur. De meisjes verdringen elkaar aan het bedieningspaneel: “Lila, geel, groen. Doe nog eens paars!” De vloer ligt bezaaid met kookgerei en etenswaren uit het speelrestaurant. “Wij vinden dat hier veel leuker dan in het keukentje!” Dat worden straks saaie boterhammen na deze kokeneten-trip.

De wetenschap van het opruimen

“Willen jullie mij helpen?” Edutainer Billie neemt de kleuters na de middag mee naar de Kegel, het kleurrijke auditorium van Technopolis. Hier geen slaapverwekkende uiteenzetting, wel een leerrijke wetenschapsshow. “De circusvoorstelling is net afgelopen.” Billie kijkt naar de kegels op de grond, het scheefgetrokken roodfluwelen gordijn, de rondslingerende jongleerballen en de wipplank. “Ik ruim dat met veel plezier op”, zegt hij. “Kleur per kleur!”

Zijn aanpak is eerder ongewoon. “Zullen we het vuur laten bepalen welke kleur we eerst opruimen?” Hij dimt het licht en steekt een klein schaaltje aan. “Oei, ons vlammetje is nogal verlegen. Roepen jullie mee?” Dat moet je deze kleuters maar één keer vragen. “Vlammetje!” schreeuwen ze, terwijl Billie vingervlug iets in het schaaltje strooit. Een felgele vlam flakkert op.

Billie werpt alle gele attributen in de gele bak aan het gele uiteinde van de wipplank. Een groene vlam later belanden ook een groene diabolo, kegel, bal en sjaal in de groene bak aan het andere eind. De wip kantelt. “Hier nog een geel pluimpje! En de halters van de krachtpatser.” Gewicht, zwaartepunt, evenwicht: dit is fysica op kindermaat.

Maar van opruimen krijg je dorst. “Wie heeft al het water opgedronken?” Alle vingers wijzen naar Rosita, de vuurspuwende circusgeit. “En heb je ook aan de zeep gesabbeld?” Rosita fluistert wat in Billies oor over buikpijn. Dat haar zeepbelwindjes eigenlijk uit een ingebouwde bellenblaasmachine komen, deert deze vijfjarigen niet. Dat is deel van de magie. Of beter: chemie.

Man spuwt vuur in Technopolis
Wetenschap met special effects, het werkt aanstekelijk.

Vuurproef

Intussen ligt de circuspiste er kraaknet bij. Schuilt er in deze circusopruimer ook een circusartiest? “Kijk, op 1 been, op mijn andere been, en zónder benen!” Billies stuntelige sprongen maken voorlopig weinig indruk. “Dat kunnen wij ook!” Dan maar de grote middelen: met een bladblazer balanceert hij een strandbal in de lucht. “Vinden jullie dit wel cool?” Onder luid applaus laat Billie de bal heen-en-weer dansen op de luchtstroom. “Dju toch”, denkt juf Inge, “daar gaat mijn trucje met de haardroger en de pingpongbal.”

Maar het kan nog spectaculairder. “Rosita heeft te veel zeepsop op”, twijfelt Billie. “Zal ik dan maar voor één keer zelf vuurspuwen?” Hij draait een bunsenbrander open en blaast via een trechter fijn wolfsklauwpoeder in de vlam. “Wauw!” De vuurflits verlicht 40 verbaasde gezichtjes. “Nog eens! Nog een keer!” Zou juf Inge dat proefje ook durven herhalen?

Kind in Technopolis

Klasuitstap naar Technopolis

In Technopolis ontdekken je leerlingen wetenschap en technologie. Experimenteer tijdens de workshops, laat je verbazen in de demo’s en shows en test de interactieve opstellingen. De fiets op de kabel, de vliegsimulator en het spijkerbed blijven wel een vaste waarde.

Vera Verdoodt

Voeg dit artikel toe aan je bewaarde artikels

Log in om te bewaren


Laat een reactie achter