Beslissingsboom
Teamteachen helpt je inspelen op noden van leerlingen en duurzaam professionaliseren. En het maakt lesgeven aan grote groepen werkbaar. Met de beslissingsboom van ESTAFETT match je je les(vorm) met 1 van de 7 modellen.
Duiding
Stond je tot nu altijd alleen voor de klas? Kies dan eens voor teamteaching. Deze 7 vormen uit het ESTAFETT-onderzoek, elk met een ander doel, helpen jou en je collega naar een vlotte samenwerking. Want met een doordachte aanpak haal je alles uit je lessen.

Wat?
1 leraar geeft les, de andere observeert doelgericht 1 of meer leerlingen.
Doel?

Wat?
1 leraar formuleert een professionele leervraag, bijvoorbeeld over de instructie. De andere leraar observeert tijdens de les en ondersteunt of vult aan. Of omgekeerd: wie een leervraag heeft, volgt een les mee bij een collega.
Doel?

Wat?
1 leraar geeft klassikale instructie, de andere gaat rond in de klas. Die helpt leerlingen bij opdrachten of tilt mee het klasmanagement omhoog door een leerling snel aan te spreken op storend gedrag zonder dat de leraar de les moet stil leggen.
Doel?

Teamteachen helpt je inspelen op noden van leerlingen en duurzaam professionaliseren. En het maakt lesgeven aan grote groepen werkbaar. Met de beslissingsboom van ESTAFETT match je je les(vorm) met 1 van de 7 modellen.

Wat?
Beide leraren geven dezelfde leerstof aan een opgesplitste groep of werken aan dezelfde doelen. Afhankelijk van je lesdoelen kan je met heterogene of homogene groepen weken.
Doel?

Wat?
Leraren nemen elk een ander deel van de les in handen. Leerlingen schuiven door van de ene naar de andere leraar, of de leraren wisselen elkaar af.
Doel?

Wat?
De leerinhoud is verspreid over verschillende hoeken. Leerlingen doorlopen in kleine groepjes elk hoek zelfstandig of onder begeleiding van 1 van de leraren.
Doel?

Wat?
2 leraren begeleiden samen het onderwijsproces voor de volledige klasgroep.
Doel?
Het ESTAFETT onderzoeksproject zocht met een kleinschalig onderzoek in het lager onderwijs uit hoe effectief teamteaching is in vergelijking met alleen voor de klas staan. Conclusie: ja, het heeft een kleine positieve invloed op de leerprestaties, maar de context is allesbepalend.
Dries De Weerdt, onderzoeker ESTAFETT: “Teamteaching heeft een klein, positief effect op de leerresultaten van de leerlingen. Dat extra leereffect is het sterkst merkbaar op een toets een week na de les. De leerlingen houden de leerstof dus beter vast. Dat geldt voor alle leerlingen, ongeacht geslacht of vaardigheidsniveau. Ook leerlingen zelf schatten in dat ze de lesdoelen beter bereiken.”
“Het positieve effect van teamteaching is afhankelijk van de grootte van de groep per leraar. Het beste resultaat werd behaald bij een verhouding van 2 leraren per 30 à 35 leerlingen. Bij een grotere klasgroep verdwijnt het positieve effect.”
Log in om te bewaren
Laat een reactie achter